Süleymaniye Cami Nerede – Nasıl Gidilir

süleymaniye camii

Mimar Sinan tarafından yapılmış camilerden birisi olan Süleymaniye Cami gezisi hakkında bilgiler ile Süleymaniye cami sırları aşağıda yer alıyor.

SÜLEYMANİYE CAMİ’YE NASIL GİDİLİR

27 Mayıs 1960′ta güvenlik gerekçesiyle kapatılan İstanbul Üniversitesi’nin Süleymaniye Kapısı, restorasyonun ardından turizme açılacak.

Yerleşkenin ilk girişi konumundaki kapının onarımı 1 milyon liraya mal olacak. Ziyaretçiler ‘Kültür Yolu’ adı verilecek kapıdan geçtikten sonra Süleymaniye Camii’ne ulaşım sağlanabilecek.

Yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçisi olan ve çoğu zaman talebi karşılayamayan İstanbul Üniversitesi Beyazıt yerleşkesi ve Süleymaniye Camii özellikleri ve hikayesi ile birlikte turizme açılıyor. 2010 Kültür Başkenti Ajansı’nın da destek verdiği restorasyon çalışması sayesinde 32. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz tarafından 1865-66 yıllarında yaptırılan ve bugün üniversite olarak hizmet veren tarihi yerleşke, gözde turizm merkezlerinden biri olacak. 50 yıl aradan sonra ilk kez bakıma alınan Beyazıt’taki tarihi üniversite kapısından geçecek ziyaretçi, Osmanlı’nın Genelkurmay’ı olarak kullanılan yapıyı gezerek Süleymaniye Kapısı’ndan çıkacak. Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri tamamlanan kapı 5 ay sonra yeniden hayat bulacak. Tarihi kapı en son 60 darbesine zemin hazırlayan, 40 kişinin yaralandığı ve Turan Emeksiz’in öldürüldüğü 28 Nisan 1960′taki olaylarda öğrenciler tarafından kullanılmıştı. Darbeden sonra güvenlik gerekçesiyle kapıya mühür vurulmuştu.

Proje kapsamında tarihi üniversite Süleymaniye gezisi için 1 ve 1,5 saatlik iki ayrı program düzenlenecek. Ziyaretçilere Türkçe ve İngilizcenin yanı sıra 12 farklı dilde bilgi verilecek. Ziyaretler ilk aşamada salı, perşembe ve pazar günleri öğleden önce ve sonra olmak üzere 4 kez planlanıyor. Kule çevresinde veya havuzlu bahçede çeşitli dinlenme mekânları da hazır olacak. Yerleşkede restorasyonu tamamlanan 2. Beyazıt Hamamı, Süleymaniye Cami İçi, Mirgün Köşkü, Abdüllatif Suphi Paşa Konağı, Nadir Eserler Kütüphanesi, yerleşke çevre duvarları ve taş odalar ise ziyarete hazır durumda.

*** mimar sinan süleymaniye camii tarihi hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

This entry was posted in Gezi Yazıları. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>