Siyez Bulguru Festivali Nedir – Nerede – Ne Zaman

siyez bulguru

Her ne kadar uluslararası düzeyde festivallerimiz olmasa da, yerel festivaller açısından oldukça zengin bir ülkeyiz. İşte bu zenginliklerden birisi de Kastamonu İhsangazi Siyez Bulguru Festivali ya da kısaca İhsangazi Festivali.

SİYEZ BULGURU NEDİR

Siyez buğdayı nedir ve nerede yetişir, 10 bin yıl önce, Güney Doğu Anadolu Bölgesi ve Mezopotomya’da yetişen ilk buğday türü ve dünyada ilk kez Karacadağ bölgesinde evcilleştirilerek kültüre alındığı biliniyor. Kastamonu bölgesi, Kars yöresi, Çankırı, Balkan ülkeleri, Almanya, İspanya ve İtalya’da ekimi yapılıyor. Yapılan araştırmalar siyez buğdayının protein ve daha birçok açıdan diğer buğdaylardan daha zengin olduğu, en önemlisi, diğer buğday türlerine göre çok daha düşük glisemik indekse sahip olduğunu söylüyor. (Bu yüzden diabet hastaları için son derece yararlı) Potasyum açısından çok zengin, yeterli miktarda çinko, demir ve kalsiyum içeriyor. Araştırmalara göre sindirim sistemi ve sağlıklı beslenme için gerekli olan yüksek lif içeriği taşıyor olması, siyez buğdayının en önemli özelliklerinden. Genetiğiyle hiç oynanmadan günümüze kadar gelen buğdayın, hiçbir katkı maddesi olmadan, tamamen organik olarak yetişiyor oluşu değerine değer katıyor. Festivalde siyez bulguru satın almak isteyenler de çok fazla. Bundan olsa gerek normal unun kilosu 1 lirayken siyez ununun 10 lira, normal bulgurun kilosu 3 lirayken siyez bulgurunun ki 12 lira. Siyez bulguru satış açısından çok kısıtlı bir alanda olduğundan siyez bulguru fiyatları da yüksek.

Bir diğer önemli özelliği de düşük gluten oranıdır. Bilindiği gibi, son yıllarda glutene karşı duyarlılığı olan kişilerin sayısı artmakta. Dolayısıyla gluten proteinine fazlasıyla duyarlı olan kişilerin sağlıklı beslenebilmesi için tercih edilebilecek, iyi bir ürün.
Siyez bulguru faydaları, siyez buğdayının kaynatıldıktan sonra, güneş altında doğal yöntemlerle kurutulup, tamamen geleneksel yöntemlerle, suyla çalışan taş değirmenlerde yarılarak üretiliyor. Tam olarak ortadan ikiye bölünüyor, kırılmıyor. Bu yüzden Anadolu’da ‘yarma’ deniliyor. Siyez buğdayı yetiştiriciliği en yoğun yapıldığı yer Kastamonu’nun İhsangazi yöresi.

Siyez bulgurunun tanıtımı ve yaygınlaştırılması için çeşitli girişimler yapılıyor. Her yıl düzenlenen ‘Siyez Bulguru Festivali’ bunlardan biri. Siyez bulguru, Slow Food Gençlik Gıda Hareketi’nin başlattığı çalışmalar sonucunda, Slow Food Bio Çeşitlilik Vakfı tarafından Türkiye’deki ilk Slow Food Presidia’ sı olarak ilan edilmiş.

*** Siyez buğdayı unu hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

This entry was posted in Gezi Yazıları. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>