Dünyanın Yeni 7 Harikası Nelerdir – İsimleri Nedir

dünyanın 7 harikası

Dünyayı gezmek isteyen ancak nereden başlayacağını, nasıl yapacağını bilmeyenler için tarihten günümüze değişmeyen bir öneri dünyanın yeni yedi harikası ve isimleri ile nerede oldukları aşağıda yer alıyor.

DÜNYANIN YENİ YEDİ YENİ HARİKASI NEREDE

İsviçreli bir kültür kuruluşu geçtiğimiz yıllarda bir oylama yaparak mevcut dünyanın yedi harikasına bir yeni yedi harika daha ekledi. İşte onlar da aşağıda yer alıyor.

- Çin Seddi (Çin Halk Cumhuriyeti)
- Maçu Piçu (Peru)
- Petra (Ürdün)
- Christo Redentor Heykeli (Brezilya Cumhuriyeti)
- Itza Kulesi (Meksika)
- Kolezyum (İtalya)
- Taç Mahal (Hindistan)
- Giza Piramitleri – Keops Piramidi (Mısır Cumhuriyeti)

Dünyanın Yeni 7 Harikası hakkında kısa bilgi: İngilizce ve Fransızca yapılan oylamada İsviçreli kültür kuruluşu Türkiye’de Ayasofya Müzesi’ni de aday olarak göstermiş ancak İstanbul’daki Ayasofya Müzesi finale kalmasına rağmen listeye girememiştir.

DÜNYANIN ESKİ YEDİ HARİKASI NELERDİR

Yıllardan beri hala süregelen harikalar ise asla önemini kaybetmeyen her yıl milyonlarca turist çeken, dünyanın her yerinde öğrencilere dünyanın 7 harikası slayt ve gösteri ödevleri olarak sunulan insanoğlunun yaptığı mucizeler ise aşağıda.

1- Zeus Heykeli (Yunanistan)
2- Rodos Heykeli (Yunanistan)
3- İskenderiye Feneri
4- Kral Mezarı – Halikarnas Mozolesi
5- Artemis Tapınağı
6- Babil’in Asma Bahçeleri
7- Keops Piramidi

*** dünyanın harikaları listesi hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

This entry was posted in Gezi Yazıları. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>